Kolagen a rozstępy

Kolagen to główne białko tkanki łącznej, które cechuje bardzo wysoka odporność na rozciąganie. Kolagen stanowi główny składnik ścięgien, ale jest też w istotny sposób odpowiedzialny za elastyczność skóry.

Niedobór kolagenu przyczyną rozstępów

Rozstępy są bezpośrednio skutkiem nadmiernego rozciągnięcia skóry, np. podczas ciąży czy nadmiernego treningu, jednak prawdziwa przyczyna tkwi nieco głębiej. Skóra ma bowiem naturalną zdolność do radzenia sobie z rozciąganiem, która to zdolność może zaniknąć wskutek uszkodzenia struktur skóry. A dzieje się tak, kiedy zahamowana zostanie produkcja elastyny i kolagenu. Białka te produkowane są w fibroblastach, tak więc uszkodzenie fibroblastów lub nadmierna produkcja kortyzolu, który je niszczy, w zasadniczy sposób wpływają na stan naszej skóry.

Jak sobie z tym radzić?

Zapobieganie rozstępom oraz ich leczenie opiera się przede wszystkim na zapewnieniu skórze odpowiedniej ilości kolagenu, co umożliwi jej zachowanie odpowiedniej elastyczności nawet podczas ciąży. Organizm podczas ciąży wytwarza więcej kortyzolu, więc dla równowagi należy dostarczać kolagen z zewnątrz. Warto jeść posiłki wysokobiałkowe. To samo dotyczy mężczyzn często ćwiczących na siłowni. Ponadto powinni oni pamiętać, że podczas długiego wysiłku organizm produkuje jeszcze więcej kortyzolu, tak więc treningi powinny być raczej krótkie (do 45 minut) i intensywne.

Zabójcze dla kolagenu są także różnorodne diety cud. Szybki spadek wagi połączony z niedoborem protein i witamin powoduje wyraźną utratę elastyczności skóry. Nawet więc przy stosunkowo niewielkiej zmianie wagi skóra jest podatna na pojawienie się brzydkich rozstępów.

Warto pamiętać, że kolagen świetnie zapobiega powstawaniu rozstępów, chroniąc skórę przed zniszczeniem jej struktur wskutek rozciągnięcia. To jednak nie wszystko. Kolagen doskonale poradzi sobie także z leczeniem rozstępów, przyśpieszając ich gojenie i znikanie. Pamiętaj, że im wcześniej dostarczysz swojej skórze niezbędnego jej kolagenu, tym łatwiej pozbędziesz się istniejących rozstępów!

Kolagen z zewnątrz

Kolagen można dostarczać organizmowi na kilka sposobów. Może to być kolagen w kapsułkach, zażywany doustnie. W przypadku skóry jednak najlepiej jest sięgnąć po krem, który dostarczy tej substancji dokładnie tam, gdzie jej potrzeba. Kolagen zwiąże włókna w skórze, uodporniając ją na rozciąganie i dodając jej elastyczności. Odpowiedni krem do walki z rozstępami powinien także stymulować skórę do tego, by zwiększyła ona samodzielną produkcję kolagenu (działa tak m.in. witamina B5 oraz wyciąg z pestek grejpfruta). Dzięki temu skóra zachowa swoją elastyczność, wzmocni się, a to wszystko bez niepożądanych skutków ubocznych.

W działaniu przeciw rozstępom warto także ograniczyć produkcję kortyzolu. Nie trzeba przy tym sięgać po tabletki hormonalne, które mogą mieć szkodliwe działanie uboczne. Wystarczy przestrzegać podstawowych reguł zdrowego żywienia i pielęgnacji skóry, dbając, by w diecie znalazły się takie składniki, jak witamina C, cynk i zielona herbata. Możesz także sięgnąć po suplementy diety, których składniki dobrane zostały specjalnie dla potrzeb skóry. Pamiętaj jednak, że nic nie pomoże Twojej skórze tak, jak dobry krem.

Zamów Revitol Stretch Mark teraz!