Rozstępy po ciąży

Liczby są nieubłagane: ponad 60% kobiet po porodzie boryka się z problemem rozstępów. Dzieje się tak, ponieważ podczas ciąży brzuch kobiety przybiera zupełnie innych wymiarów. Skóra musi mocno rozciągnąć się w relatywnie bardzo krótkim czasie, co powoduje rozstępy.

Skąd się one biorą?

Podczas rozciągania się skóry uszkodzeniu ulegają fibroblasty, które produkują kolagen i elastynę. A te substancje są właśnie odpowiedzialne za elastyczność skóry. Dodatkowo fibroblasty uszkadza nadmiar kortyzolu, który produkowany jest nadmiernie podczas ciąży przez korę nadnerczy. Kortyzol bezpośrednio przyczynia się też do zwiększenia kruchości kolagenu, którego mniej sprężyste struktury pękają podczas rozciągania skóry. Tak właśnie powstają rozstępy.

Mogą się one pojawić na brzuchu, w okolicy piersi, na nogach i ramionach, w postaci podłużnych, różowych wgłębień. Po pewnym czasie zabliźnią się i zbledną, ale nadal będą widoczne, a także trudniejsze do usunięcia.

Rozstępy nie pojawiają się u wszystkich kobiet w ciąży, a duże znaczenie tutaj ma podłoże genetyczne. U osób o większych predyspozycjach do powstawania rozstępów genetycznie zwiększona jest produkcja kortyzolu. Łatwiej więc o zanik kolagenu w strukturach skóry oraz o kruchość skóry i jej zmniejszoną elastyczność.

Czy można się pozbyć rozstępów po ciąży?

Oczywiście, że się da, jednak pamiętać należy, że czas gra tu na naszą niekorzyść. Im później rozpoczęta kuracja, tym większe ryzyko, że rozstępy się już zabliźnią, a przez to będą trudniejsze do usunięcia.

Świeże rozstępy możemy skutecznie usunąć, regularnie smarując zmienione miejsca tłustym kremem. Najlepsze efekty jednak dadzą preparaty specjalne przeznaczone do skóry z takimi problemami, gdyż oddziałują one na zawarty w skórze kolagen, zwiększając jego działanie. Taki krem to podwójna skuteczność: nie tylko pomaga likwidować istniejące rozstępy i leczy skórę, ale też chroni skórę przed powstawaniem kolejnych.

W przypadku rozstępów, które mają już postać zabliźnionych białych zmian na skórze, dużo trudniej o zadowalające efekty. Długotrwałe stosowanie preparatów z kolagenem może jednak znacznie pomóc w regeneracji naskórka, a blizny staną się mniej widoczne. W skrajnych przypadkach jednak konieczne może być udanie się do kosmetyczki w celu całkowitego ich usunięcia. Do dyspozycji mamy kilka zabiegów, niestety dość kosztownych, które mogą usunąć przechodzone rozstępy: są to między innymi chemabrazja, mikrodermabrazja, lub zabiegi laserowe.

Zapobieganie rozstępom podczas ciąży

Możemy zauważyć, że kobiety, które odżywiają się racjonalnie oraz gimnastykują się w czasie ciąży, miewają mniejsze problemy z tymi zmianami skórnymi. A ponieważ leczenie rozstępów to dość żmudna walka, zdecydowanie lepiej jest podjąć pewne kroki jeszcze zanim się one pojawią.

Przede wszystkim – racjonalna dieta. Oznacza to, że nie należy spełniać wszystkich zachcianek kobiety ciężarnej, a szczególnie w zakresie spożywania słodyczy. Zasadniczo uważa się, że kobieta w czasie ciąży powinna przytyć od 10 do 14 kilogramów. Jeżeli przytyje znacznie więcej, odbije się to bardziej niekorzystnie na stanie jej skóry. W diecie „antyrozstępowej” istotne znaczenie ma cynk, który można znaleźć w rybach, mięsie, ziarnach zbóż, zielonych warzywach, jajach lub pestkach dyni. Pierwiastek ten nie tylko dobrze wpłynie na skórę przyszłej mamy, ale także pomaga zapobiegać wystąpieniu wad rozwojowych płodu!

Umiarkowana aktywność fizyczna podczas ciąży jest także niezwykle istotna. Może to być lekka gimnastyka lub długie spacery. Wpłyną korzystnie na samopoczucie młodej mamy, a także na jej kondycję oraz stan skóry. Ewentualny trening powinien jednak być tak dobrany, aby przyniósł jak najwięcej pożytku, bez ryzyka dla dziecka.

Znakomite efekty w dbaniu o skórę przynosi codzienny masaż. Najlepiej wykonywać go pod prysznicem. Najpierw polewaj skórę naprzemiennie ciepłą i zimną wodą, ale delikatnym strumieniem. Następnie szorstką gąbką wymasuj ciało, zwracając szczególną uwagę na piersi, brzuch i biodra. Po każdym prysznicu zaaplikuj na skórę odpowiedni krem przeciw rozstępom, np. Revitol Stretch Mark.

Zamów Revitol Stretch Mark teraz!