Rozstępy - usuwanie i profilaktyka

Rozstępy – czym one są?

Rozstępy to nic innego, jak rodzaj niedoskonałości skóry, objawiający się w postaci wrzecionowych pasm, przypominających blizny. Układają się one z reguły równolegle do siebie, sprawiając, że skóra jest pomarszczona i mało atrakcyjna.

Przyczyną powstawania rozstępów jest nadmierne, gwałtowne rozciągnięcie skóry. Nie radzi ona sobie z takim rozciągnięciem, wskutek czego na jej powierzchni pojawiają się trudne do usunięcia rozstępy. Dotyka to szczególnie kobiet w ciąży (brzuch, piersi), dziewcząt w okresie dojrzewania, mężczyzn trenujących na siłowni na skutek rozrostu mięśni (ramiona, klatka piersiowa, barki, uda), oraz osób, których waga gwałtownie spada lub rośnie.

Rozstępy z reguły pojawiają się symetrycznie na obu częściach ciała. Możemy rozróżnić dwa zasadnicze etapy ich powstawania:

  • Etap pierwszy (zapalny) – fizyczne uszkodzenie struktury skóry, objawiające się czerwonymi bądź czerwono-niebieskimi równoległymi liniami. Mogą być one odczuwalne dłonią, ale nie zawsze. W tym etapie szanse wyleczenia rozstępów są duże.
  • Etap drugi (zanikowy) – pozorna regeneracja rozstępów, które się zabliźniają – z czerwonych stają się białe lub perłowe. W tej fazie trudniej jest pozbyć się rozstępów całkowicie i wymaga to większej ilości czasu.

Warto także wspomnieć, że nie wszyscy jesteśmy podatni na tworzenie się rozstępów. Jest to tendencja uwarunkowana genetycznie, co oznacza, że jeżeli Twoi rodzice mieli problemy z rozstępami, także i Ciebie mogą one spotkać.

Metody usuwania rozstępów

Jeżeli rozstępy już się pojawiły, jest kilka sposobów, by z nimi walczyć. Jak najwcześniej warto zacząć smarować zagrożone miejsca tłustym kremem, a najlepiej użyć do tego celu specjalnego kremu do walki z rozstępami (szczególnie te, zawierające kolagen). Warto przy tym pamiętać, że zazwyczaj nie ma tego typu produktów skierowanych specjalnie dla mężczyzn – ale nie należy się tym przejmować, ponieważ krem przeznaczony dla kobiet w ciąży sprawdzi się doskonale także w przypadku rozstępów treningowych u mężczyzn.

W przypadku rozstępów, które już znajdują się w fazie bliznowacenia, sprawa wygląda o wiele poważniej. Tutaj pomóc mogą tylko naprawdę wyspecjalizowane kremy z dużą zawartością kolagenu, np. Revitol Stretch Mark. Kolagen dostarczony z zewnątrz wzmacnia włókna kolagenowe, które zwiększają spoistość tkanki łącznej, uelastyczniają i poprawiają strukturę skóry. Kolagen naturalny pobudza również fibroblasty do produkcji własnego kolagenu w skórze, a to, jak dowodzą badania kliniczne, uelastycznia skórę i w widoczny sposób spłyca istniejące rozstępy.

Oprócz kremu możemy zdecydować się na szereg zabiegów w gabinetach kosmetycznych oraz lekarskich, które wspomogą nas w walce z rozstępami:

  • Peeling chemiczny z użyciem kwasu glikolowego, który w dużych stężeniach stymuluje produkcję nowych komórek naskórka oraz syntezę włókien kolagenowych w warstwie powierzchniowej skóry właściwej;
  • Mikrodermabrazja, dzięki której skóra jest bardziej elastyczna i zregenerowana. Zabieg pobudza krążenie, a także produkcję kolagenu i elastyny. Jest bezpieczny i bezbolesny, polega na mechanicznym złuszczaniu warstw naskórka;
  • Mezoterapia to nic innego, jak wstrzykiwanie do uszkodzonych tkanek specjalnie opracowanych mieszanek różnych substancji w celu wywołania reakcji fibro blastycznej w skórze właściwej z regeneracją kolagenu;
  • Dermabrazja, podczas której wykorzystywane jest urządzenie podobne do wiertła dentystycznego. Jego drobne elementy delikatnie ścierają powierzchnię skóry. Zabiegi dermabrazji wykonywane są przez chirurgów plastyków w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym;
  • Metoda laserowa – zabieg z wykorzystaniem laserów barwnikowych, miedziowych, CO2, polegający na podgrzaniu i odpreparowaniu warstw naskórka. Po takim zabiegu wymagany jest kilkudniowy czas rekonwalescencji, ponieważ w jego wyniku mogą powstać rany i obrzęki;
  • Chirurgiczne wycięcie rozstępów – metoda najbardziej radykalna, przebiegająca w formie operacji wycięcia pokrytego rozstępami kawałka skóry. Niestety, efektem takiego zabiegu są pozostające blizny.

Rozstępy leczy się także farmakologicznie, za pomocą dostarczania organizmowi retinoidów, które powodują normalizację procesów rogowacenia, a także zapobiegają degradacji kolagenu i stymulują fibroblasty do wzmożonej pracy.

Zapobieganie rozstępom

Rozstępom w znacznym stopniu można zapobiegać. Niestety, w przypadku osób o genetycznej tendencji do tworzenia się rozstępów ciężko jest całkowicie im w ten sposób zapobiec, ale systematyczne działania mogą sprawić, że powstające rozstępy będą mniejsze i przez to łatwiejsze do usunięcia.

Co możemy zrobić, aby skutecznie zapobiegać rozstępom?

Odpowiednia pielęgnacja skóry od zewnątrz to podstawa. Dotyczy to każdej osoby, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Niestety, panowie często uważają, że kosmetyki to tylko i wyłącznie domena kobiet. Nic bardziej mylnego! Zwłaszcza, jeśli chodzi o problemy skórne. Mężczyźni mogą skutecznie walczyć z rozstępami za pomocą tych samych środków, które przeznaczone są dla kobiet.

Regularne nawilżanie skóry to absolutna podstawa w walce z rozstępami. Pomóc tutaj może jakikolwiek nawilżający balsam, grunt, by był stosowany systematycznie. Warto sięgnąć po coś tłustego, np. krem Nivea. Jeszcze bardziej skuteczne będą preparaty ujędrniające, a najbardziej – te przeznaczone specjalnie dla skóry z rozstępami. Można także wybrać oliwkę do ciała, którą stosuje się na mokrą skórę po prysznicu, a następnie wyciera ręcznikiem.

Bardzo pomocne mogą być także regularne peelingi, dzięki którym kosmetyki nawilżające są bardziej skuteczne. Peeling taki należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu.

Dużo dobrego może zdziałać również masaż skóry – w salonie albo w domu. Samodzielnie możesz masować skórę np. szorstką gąbką pod prysznicem, okrężnymi ruchami. Intensywniej masuj uda, biodra i pośladki, delikatniej – brzuch. Warto wprowadzić to jako rytuał codziennej kąpieli.

Pamiętaj także o pielęgnacji skóry od wewnątrz. Zadbaj o to, by dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych mikro i makroelementów. Szczególnie istotne są krzem, cynk i witaminy. Pamiętaj, by uwzględnić je w swojej diecie. Pomocne mogą być także suplementy diety oraz tabletki kolagenowe, których działanie na skórę jest udowodnione naukowo. Spośród suplementów warto wybrać takie, które przeznaczone są dla pielęgnacji skóry, włosów i paznokci, z wyszczególnionym działaniem na elastyczność skóry.

Nie stosuj silnie redukcyjnych diet, ponieważ osłabiają one w znaczny sposób elastyczność skóry. Po znacznym spadku masy ciała, skóra musi zmniejszyć swoją powierzchnię, dostosowując się do objętości tkanki tłuszczowej. W przypadku powrotu do poprzedniej wagi (efekt jo-jo), skóra musi się znowu rozciągnąć. Takie gwałtowne zmiany są zabójcze dla skóry, na której właśnie wtedy najszybciej pojawiają się niechciane zmiany.

Trenuj rozsądnie. Dotyczy to szczególnie mężczyzn zainteresowanych szybkim zwiększeniem tkanki mięśniowej. Należy pamiętać, że ciało ma ograniczone możliwości rozwoju tkanek. Dlatego nie można zapominać o tym, by dać odpowiednim partiom ciała czas na regenerację i odpoczynek. Skóra bowiem musi się przyzwyczaić i stopniowo zwiększać objętość. Konieczne jest tu także stosowanie odpowiednich kremów i oliwek nawilżających.

Zamów Revitol Stretch Mark teraz!